صفحه اصلی   فرم ارسال مقاله   تماس با ما
Chairman Messageپیام رئیس کنگره

 

 به نام خدا

برگزاری اولین کنگره ملی طب ایرانی توسط انجمن علمی طب سنتی ایرانی، به‌عنوان یک نهاد علمی فعال در این زمینه، گامی اساسی در جهت ارتقاء دانش، تحقیقات و تبادل نظر در حوزه طب سنتی و مکمل محسوب می‌شود.

طب سنتی ایرانی گنجینه ای ارزشمند از دانش‌، تجربیات و سنت های طبی در ایران زمین است. این مکتب طبی نه تنها به بهبود علائم و درمان بیماری ها کمک می کند بلکه با ارائه راهکارهای مناسب برای حفظ و ارتقاء سلامت، به عنوان یک نظام پزشکی جامع و هماهنگ شناخته می‌شود.

امروزه اهمیت طب سنتی و مکمل در ارتقای سلامت و بهبود کیفیت زندگی جوامع جهانی بیش از هر زمان دیگری در دهه ‏های اخیر مورد توجه قرار گرفته است تا آنجا که سازمان بهداشت جهانی در استراتژی های مکتوب خود، کشورهای عضو را به نهادینه کردن طب سنتی در نظام سلامت توصیه می کند.

 خوشبختانه طب سنتی ایرانی در سالیان اخیر و به خصوص پس از شروع به کار و گسترش دانشکده ها و گروه های طب ایرانی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، قدم های موثری را در مسیر جهانی سازی و تلفیق با پزشکی رایج طی کرده است. به رسمیت شناخته شدن طب ایرانی در اسناد سازمان بهداشت جهانی، و ثبت این مکتب طبی در سرعنوان‌های موضوعی پزشکی (MeSH) و انتشار صدها مقاله علمی مرتبط با این دانش در پایگاه های علمی داخلی و بین المللی همه گواه این پیشرفت و مسیر رو به تعالی است. چنانچه بر اساس گزارش تحلیل علم‌سنجی وضعیت انتشار مقالات حوزه طب مکمل و جایگزین در پایگاه اینترنتی معتبر (Scimago)، مقایسه جایگاه ایران در این حوزه در سال‌های گذشته، از رتبه دوازدهم در سال ۲۰۱۳ تا رتبه چهارم در سال 2021 به‌خوبی نشان‌دهنده رشد توان علمی ایران است که این دستاورد بین‌المللی را می‌توان نتیجه افزایش توان علمی دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی مرتبط دانست و تحقق مرجعیت علمی ایران در این حوزه از دانش، دور از دسترس نبوده و به‌عنوان نقطه قوتی برای کشور مطرح است.

ترکیب دانش‌ پزشکی سنتی با تکنولوژی‌ها و پیشرفت‌های علوم پزشکی مدرن، زمینه‌ساز یک پارادایم جدید در بهبود سلامت افراد می‌تواند باشد. این ترکیب موثر، نه تنها به تسهیل و بهبود فرآیندهای درمانی کمک می‌کند بلکه به تحولات مثبت در راستای پیشگیری از بیماری‌ها و ارتقاء سلامت اجتماعی نیز منجر می‌شود.

اولین کنگره ملی طب ایرانی محفل علمی و فرصتی بی‌نظیر برای نخبگان و پژوهشگران در راستای ارتقاء تفکرات علمی ایجاد و پلی برای همکاری‌های بین رشته ای در مسیر تحقق پزشکی تلفیقی فراهم می‌آورد. امیدواریم که این رویداد علمی بتواند به توسعه دانش و فهم عمیق‌تر از آموزه های طب سنتی ایرانی و طب مکمل در ایران کمک کند و بر تداوم رونق و توسعه این گنجینه ارزشمند علمی بیش از پیش تاثیر گذارد.

 

رئیس اولین کنگره ملی طب ایرانی

دکتر روشنک مکبّری نژاد

 


ورود اعضا
اخبار
گالری
  • 1
حامیان کنگره
آمار بازديدها
تماس با ما
اینماد
امروز 272
ماه جاری 5005
کل مراجعات 59284

روز شمار


دبیرخانه: انجمن علمی طب سنتی ایران www.itma.ir

تلفن: 02188993656    موبایل :09018584419     ایمیل: Info.irantms@gmail.com
دبیرخانه اجرایی و نمایشگاه: شرکت فرارویداد

موبایل:09387453535